Druk cyfrowy stał się prawdopodobnie najpopularniejszą formą poligraficzną. Trudno jest się dziwić, jego siła w głównej mierze opiera się na niezwykłej łatwości i braku konieczności długiego przygotowywania sprzętu i materiałów do wydruku. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej zalet druku cyfrowego. Z poniższego tekstu dowiesz się o najważniejszych pozytywach związanych z tego typu drukowaniem.

Przede wszystkim liczy się czas

Druk cyfrowy jest nieoceniony w sytuacjach, kiedy zależy nam na czasie. Wydruki można otrzymać od ręki i nie sprawia to większego problemu drukującym. Oprócz tego, że jak już zostało wspomniane wcześniej, nie potrzebuje on wyczerpujących przygotowań formy drukarskiej, to jeszcze samo drukowanie odbywa się w mgnieniu oka. Taka właściwość ściśle powiązana jest z krótkim czasem realizacji zleceń, co tworzy sytuację obopólnego zadowolenia – drukarni oraz jej klientów.

Oprócz zaoszczędzonego czasu można zaoszczędzić również pieniądze

Oszczędzanie czasu ściśle wiąże się z oszczędzaniem pieniędzy. Maszyny do druku cyfrowego są znacznie mniej skomplikowane niż formy drukarskie, czy drukarki do druku offsetowego, stąd ich koszt zakupu jest znacznie niższy. Co więcej, eksploatacja takiej drukarki jest również znacznie mniej kosztochłonna niż różnego rodzaju form drukarskich. Oszczędności druku cyfrowego są również związane z możliwością nieustannego używania drukarek. Niepotrzebny jest przestój pomiędzy kolejnymi wydrukami, co przekłada się na dużą wydajność sprzętu. Bardzo ważnym aspektem drukowania cyfrowego jest brak konieczności druku próbnego, dlatego pierwsza odbitka od razu staje się odbitką nakładową.

Idealny do niewielkich nakładów

Nie zawsze istnieje potrzeba drukowania potężnego nakładu. W takich przypadkach trudno jest sobie wyobrazić coś bardziej odpowiedniego niż druk cyfrowy. Mały nakład skupia w sobie wszystkie zalety tej metody. Po pierwsze, to możliwość wydruku od ręki, po drugie atrakcyjna cena, a po trzecie niezwykle łatwa dostępność zakładów wykonujących tego typu usługi.

Druk cyfrowy działa w imię zasady, iż najłatwiejsze rozwiązania okazują się najlepsze, dlatego warto docenić jego potężną wartość.